Пробни, реални матури и тестове (ДЗИ и НВО) онлайн за 4, 7, 10 и 12 клас по български език (БЕЛ)

Здравейте ученици от 4-ти, 7-ми, 10-ти и 12-ти клас!

Тук ще можете да решавате безплатни онлайн матури и тестове по български език и литература - БЕЛ за 12-ти, 10-ти, 7-ми клас, 4-ти (матури, ДЗИ, НВО) с класация и оценка. Можете да разгледате и изберете желаната пробна или реална матура като скролнете по-долу. Тествайте вашите знания по български език и литература онлайн. Желаем Ви успех и висока оценка!

Програмата за оценяване на изпитите и класацията е направена от Иван Димов - магистър по информатика от Linneuniversitetet, Швеция.

ДЗИ по БЕЛ - 18 май, 2022 година 240 минути

1.

В кой ред думата е изписана правилно?

 
 
 
 

2.

В кое изречение НЕ е допусната правописна грешка?

 
 
 
 

3.

В кое изречение е допусната правописна грешка?

 
 
 
 

4.

В кое изречение е допусната граматична грешка?  

 
 
 
 

5.

В коя от подчертаните думи е допусната граматична грешка?

В Министерство (А) на външните работи българският и гръцкият министър (Б) са провели разговори, на които (В) са присъствали не само официални лица. Господин Петров, Вие бяхте ли поканен (Г)?

 
 
 
 

6.

В кое изречение е допусната пунктуационна грешка?

 
 
 
 

7.

В кое изречение НЕ е допусната пунктуационна грешка?

 
 
 
 

8.

Запишете правилната форма на думата, поставена в скоби.

Тези витамини влияят позитивно върху детската (имунен) система.

9.

Запишете правилно САМО думата, в която е допусната правописна грешка.

Причините, довели до необходимостта от окрепване на сградите, са комплексни.

10.

Запишете правилната граматична форма на думата, поставена в скоби.

Факултетът предлага обучение в три чуждоезикови (профил).

11.

В листа за отговори запишете правилната форма САМО на думата, в която е допусната граматична грешка.

Режисьорът участва на кинофестивала с най-новия му филм и получи голямата награда. 

12.

В листа за отговори запишете правилната форма САМО на думата, в която е допусната граматична грешка.

Госпожице Стоянова, бихте ли повикала и тримата участници в конкурса на сцената?

13.

В текста са пропуснати САМО ПЕТ препинателни знака. Препишете ЦЕЛИЯ текст в листа за отговори, като поставите пропуснатите знаци. 

Дебютът ѝ в киното е през 1924 г. когато е само на деветнайсет. Не кой да е, а самият Робърт Вине я взема за ролята на младо девойче във филма си, озаглавен Имах един приятел. Играла под псевдонима Ива-Ваня младата българка се справя отлично. И критиците и зрителите много я харесват поради което продуценти и режисьори бързат да я ангажират за нови роли.

14.

Запознайте се с текста и диаграмата и изпълнете задачите към тях (от 14. до 21. включително).

Защо според Текст 1 родителите трябва да четат на децата си от най-ранна възраст?

ТЕКСТ 1

  • Как можем да мотивираме децата да четат самостоятелно в дигиталната ера?  
  • На първо място бих препоръчала да започнем да четем на децата от най-ранна възраст. Аз съм дълбоко убедена, че това е важно – не в смисъла на научаване или усвояване на знания, а най-вече за укрепване на връзката между родител и дете и след това за превръщането  на книгата в естествена част от ежедневието на детето. На по-следващ етап е важно да четем на детето с артистичен и изразителен глас – особено когато то започне да разбира повече. И последното нещо – но не и на последно място – е личният пример. Когато детето вижда родителите си да четат не по задължение, а защото това им е приятно и им носи положителни емоции, е по-вероятно и то самото да прояви по-голям интерес към четенето. Според мен не е добра идея да насилваме децата да четат нещо, към което нямат интерес. Това важи най-вече за периода, когато самостоятелно започват да четат. Тогава е много важно да ги оставим сами да избират това, което е интересно за тях.
  • Какви според Вас са основните ползи от четенето за развитието на децата?
  • Често си мисля какво пък толкова ще стане, ако децата не четат. Преди време се е казвало: „Хайде, вземи свърши малко работа, само четеш“, което ми напомня на днешното: „Хайде, вземи прочети нещо, само гледаш в този таблет“. Четенето има много достойнства, но на мен най-вече ми харесва това, че докато четеш, се превръщаш в съавтор и активен участник в този процес. Тоест не си само пасивен получател на информация. 

Аз съм напълно убедена, че ако има един милион души, които четат един и същ роман, всеки от тях в съзнанието си вижда различна картина. Докато очите четат, мозъкът преработва информацията, фантазията рисува по неповторим начин. За мен това е страхотна тренировка за ума и за въображението. 

Аз харесвам също и филмите, те са прекрасен вид творчество, но там виждаш как изглежда даден герой, а при четенето всеки може да си го представи различно. Четенето вече не е просто източник на информация, дори вече не смятам, че то има основна роля за подобряването на правописа и правоговора. То е преди всичко инструмент, с който запазваме и развиваме въображението си. 

И нещо изключително важно – особено що се отнася до деца – четенето не изморява, не изтощава и не насилва сетивата по начина, по който го правят филмите или компютърните игри.

 
 
 
 

15.

Коя от посочените позиции се оспорва в Текст 1?


ТЕКСТ 1 
–    Как можем да мотивираме децата да четат самостоятелно в дигиталната ера?  
–    На първо място бих препоръчала да започнем да четем на децата от най-ранна възраст. Аз съм дълбоко убедена, че това е важно – не в смисъла на научаване или усвояване на знания, а най-вече за укрепване на връзката между родител и дете и след това за превръщането  на книгата в естествена част от ежедневието на детето. На по-следващ етап е важно да четем на детето с артистичен и изразителен глас – особено когато то започне да разбира повече. И последното нещо – но не и на последно място – е личният пример. Когато детето вижда родителите си да четат не по задължение, а защото това им е приятно и им носи положителни емоции, е по-вероятно и то самото да прояви по-голям интерес към четенето. Според мен не е добра идея да насилваме децата да четат нещо, към което нямат интерес. Това важи най-вече за периода, когато самостоятелно започват да четат. Тогава е много важно да ги оставим сами да избират това, което е интересно за тях. 
–    Какви според Вас са основните ползи от четенето за развитието на децата? 
–    Често си мисля какво пък толкова ще стане, ако децата не четат. Преди време се е казвало: „Хайде, вземи свърши малко работа, само четеш“, което ми напомня на днешното: „Хайде, вземи прочети нещо, само гледаш в този таблет“. Четенето има много достойнства, но на мен най-вече ми харесва това, че докато четеш, се превръщаш в съавтор и активен участник в този процес. Тоест не си само пасивен получател на информация.  
Аз съм напълно убедена, че ако има един милион души, които четат един и същ роман, всеки от тях в съзнанието си вижда различна картина. Докато очите четат, мозъкът преработва информацията, фантазията рисува по неповторим начин. За мен това е страхотна тренировка за ума и за въображението.  
Аз харесвам също и филмите, те са прекрасен вид творчество, но там виждаш как изглежда даден герой, а при четенето всеки може да си го представи различно. Четенето вече не е просто източник на информация, дори вече не смятам, че то има основна роля за подобряването на правописа и правоговора. То е преди всичко инструмент, с който запазваме и развиваме въображението си.  
И нещо изключително важно – особено що се отнася до деца – четенето не изморява, не изтощава и не насилва сетивата по начина, по който го правят филмите или компютърните игри. 

 

 
 
 
 

16.

Какъв извод може да се направи от думите на интервюираната в Текст 1?


ТЕКСТ 1 
–    Как можем да мотивираме децата да четат самостоятелно в дигиталната ера?  
–    На първо място бих препоръчала да започнем да четем на децата от най-ранна възраст. Аз съм дълбоко убедена, че това е важно – не в смисъла на научаване или усвояване на знания, а най-вече за укрепване на връзката между родител и дете и след това за превръщането  на книгата в естествена част от ежедневието на детето. На по-следващ етап е важно да четем на детето с артистичен и изразителен глас – особено когато то започне да разбира повече. И последното нещо – но не и на последно място – е личният пример. Когато детето вижда родителите си да четат не по задължение, а защото това им е приятно и им носи положителни емоции, е по-вероятно и то самото да прояви по-голям интерес към четенето. Според мен не е добра идея да насилваме децата да четат нещо, към което нямат интерес. Това важи най-вече за периода, когато самостоятелно започват да четат. Тогава е много важно да ги оставим сами да избират това, което е интересно за тях. 
–    Какви според Вас са основните ползи от четенето за развитието на децата? 
–    Често си мисля какво пък толкова ще стане, ако децата не четат. Преди време се е казвало: „Хайде, вземи свърши малко работа, само четеш“, което ми напомня на днешното: „Хайде, вземи прочети нещо, само гледаш в този таблет“. Четенето има много достойнства, но на мен най-вече ми харесва това, че докато четеш, се превръщаш в съавтор и активен участник в този процес. Тоест не си само пасивен получател на информация.  
Аз съм напълно убедена, че ако има един милион души, които четат един и същ роман, всеки от тях в съзнанието си вижда различна картина. Докато очите четат, мозъкът преработва информацията, фантазията рисува по неповторим начин. За мен това е страхотна тренировка за ума и за въображението.  
Аз харесвам също и филмите, те са прекрасен вид творчество, но там виждаш как изглежда даден герой, а при четенето всеки може да си го представи различно. Четенето вече не е просто източник на информация, дори вече не смятам, че то има основна роля за подобряването на правописа и правоговора. То е преди всичко инструмент, с който запазваме и развиваме въображението си.  
И нещо изключително важно – особено що се отнася до деца – четенето не изморява, не изтощава и не насилва сетивата по начина, по който го правят филмите или компютърните игри. 
 

 
 
 
 

17.

Каква е връзката между четенето на различни текстове и резултатите по четивна грамотност според диаграмата? 

 
 
 
 

18.

Запишете кои от текстовете, посочени в диаграмата, се имат предвид в подчертания абзац от Текст 1.

 

ТЕКСТ 1 
–    Как можем да мотивираме децата да четат самостоятелно в дигиталната ера?  
–    На първо място бих препоръчала да започнем да четем на децата от най-ранна възраст. Аз съм дълбоко убедена, че това е важно – не в смисъла на научаване или усвояване на знания, а най-вече за укрепване на връзката между родител и дете и след това за превръщането  на книгата в естествена част от ежедневието на детето. На по-следващ етап е важно да четем на детето с артистичен и изразителен глас – особено когато то започне да разбира повече. И последното нещо – но не и на последно място – е личният пример. Когато детето вижда родителите си да четат не по задължение, а защото това им е приятно и им носи положителни емоции, е по-вероятно и то самото да прояви по-голям интерес към четенето. Според мен не е добра идея да насилваме децата да четат нещо, към което нямат интерес. Това важи най-вече за периода, когато самостоятелно започват да четат. Тогава е много важно да ги оставим сами да избират това, което е интересно за тях. 
–    Какви според Вас са основните ползи от четенето за развитието на децата? 
–    Често си мисля какво пък толкова ще стане, ако децата не четат. Преди време се е казвало: „Хайде, вземи свърши малко работа, само четеш“, което ми напомня на днешното: „Хайде, вземи прочети нещо, само гледаш в този таблет“. Четенето има много достойнства, но на мен най-вече ми харесва това, че докато четеш, се превръщаш в съавтор и активен участник в този процес. Тоест не си само пасивен получател на информация.  
Аз съм напълно убедена, че ако има един милион души, които четат един и същ роман, всеки от тях в съзнанието си вижда различна картина. Докато очите четат, мозъкът преработва информацията, фантазията рисува по неповторим начин. За мен това е страхотна тренировка за ума и за въображението.  
Аз харесвам също и филмите, те са прекрасен вид творчество, но там виждаш как изглежда даден герой, а при четенето всеки може да си го представи различно. Четенето вече не е просто източник на информация, дори вече не смятам, че то има основна роля за подобряването на правописа и правоговора. То е преди всичко инструмент, с който запазваме и развиваме въображението си.  
И нещо изключително важно – особено що се отнася до деца – четенето не изморява, не изтощава и не насилва сетивата по начина, по който го правят филмите или компютърните игри. 

 

19.

Като имате предвид информацията от Текст 1 и от диаграмата, запишете СЪС СВОИ ДУМИ ЕДИН аргумент в подкрепа на твърдението, че четенето има много достойнства.  

ТЕКСТ 1 
–    Как можем да мотивираме децата да четат самостоятелно в дигиталната ера?  
–    На първо място бих препоръчала да започнем да четем на децата от най-ранна възраст. Аз съм дълбоко убедена, че това е важно – не в смисъла на научаване или усвояване на знания, а най-вече за укрепване на връзката между родител и дете и след това за превръщането  на книгата в естествена част от ежедневието на детето. На по-следващ етап е важно да четем на детето с артистичен и изразителен глас – особено когато то започне да разбира повече. И последното нещо – но не и на последно място – е личният пример. Когато детето вижда родителите си да четат не по задължение, а защото това им е приятно и им носи положителни емоции, е по-вероятно и то самото да прояви по-голям интерес към четенето. Според мен не е добра идея да насилваме децата да четат нещо, към което нямат интерес. Това важи най-вече за периода, когато самостоятелно започват да четат. Тогава е много важно да ги оставим сами да избират това, което е интересно за тях. 
–    Какви според Вас са основните ползи от четенето за развитието на децата? 
–    Често си мисля какво пък толкова ще стане, ако децата не четат. Преди време се е казвало: „Хайде, вземи свърши малко работа, само четеш“, което ми напомня на днешното: „Хайде, вземи прочети нещо, само гледаш в този таблет“. Четенето има много достойнства, но на мен най-вече ми харесва това, че докато четеш, се превръщаш в съавтор и активен участник в този процес. Тоест не си само пасивен получател на информация.  
Аз съм напълно убедена, че ако има един милион души, които четат един и същ роман, всеки от тях в съзнанието си вижда различна картина. Докато очите четат, мозъкът преработва информацията, фантазията рисува по неповторим начин. За мен това е страхотна тренировка за ума и за въображението.  
Аз харесвам също и филмите, те са прекрасен вид творчество, но там виждаш как изглежда даден герой, а при четенето всеки може да си го представи различно. Четенето вече не е просто източник на информация, дори вече не смятам, че то има основна роля за подобряването на правописа и правоговора. То е преди всичко инструмент, с който запазваме и развиваме въображението си.  
И нещо изключително важно – особено що се отнася до деца – четенето не изморява, не изтощава и не насилва сетивата по начина, по който го правят филмите или компютърните игри. 

20.

Запишете СЪС СВОИ ДУМИ каква е разликата между четенето на роман и гледането на филм според интервюираната в Текст 1.

 

ТЕКСТ 1 
–    Как можем да мотивираме децата да четат самостоятелно в дигиталната ера?  
–    На първо място бих препоръчала да започнем да четем на децата от най-ранна възраст. Аз съм дълбоко убедена, че това е важно – не в смисъла на научаване или усвояване на знания, а най-вече за укрепване на връзката между родител и дете и след това за превръщането  на книгата в естествена част от ежедневието на детето. На по-следващ етап е важно да четем на детето с артистичен и изразителен глас – особено когато то започне да разбира повече. И последното нещо – но не и на последно място – е личният пример. Когато детето вижда родителите си да четат не по задължение, а защото това им е приятно и им носи положителни емоции, е по-вероятно и то самото да прояви по-голям интерес към четенето. Според мен не е добра идея да насилваме децата да четат нещо, към което нямат интерес. Това важи най-вече за периода, когато самостоятелно започват да четат. Тогава е много важно да ги оставим сами да избират това, което е интересно за тях. 
–    Какви според Вас са основните ползи от четенето за развитието на децата? 
–    Често си мисля какво пък толкова ще стане, ако децата не четат. Преди време се е казвало: „Хайде, вземи свърши малко работа, само четеш“, което ми напомня на днешното: „Хайде, вземи прочети нещо, само гледаш в този таблет“. Четенето има много достойнства, но на мен най-вече ми харесва това, че докато четеш, се превръщаш в съавтор и активен участник в този процес. Тоест не си само пасивен получател на информация.  
Аз съм напълно убедена, че ако има един милион души, които четат един и същ роман, всеки от тях в съзнанието си вижда различна картина. Докато очите четат, мозъкът преработва информацията, фантазията рисува по неповторим начин. За мен това е страхотна тренировка за ума и за въображението.  
Аз харесвам също и филмите, те са прекрасен вид творчество, но там виждаш как изглежда даден герой, а при четенето всеки може да си го представи различно. Четенето вече не е просто източник на информация, дори вече не смятам, че то има основна роля за подобряването на правописа и правоговора. То е преди всичко инструмент, с който запазваме и развиваме въображението си.  
И нещо изключително важно – особено що се отнася до деца – четенето не изморява, не изтощава и не насилва сетивата по начина, по който го правят филмите или компютърните игри. 

21.

Като имате предвид данните от диаграмата, коментирайте в текст до 5 изречения следното:

  • Четенето на кои текстове има най-голям принос за развитието на четивната грамотност? Аргументирайте отговора си. 
  • Разтълкувайте близките резултати по четивна грамотност на четящите и нечетящите текстове от списания.
  • Четенето на кои текстове влияе по сходен начин върху четивната грамотност? Аргументирайте отговора си. 

22.

В полето за отговори запишете САМО паронима, с който да поправите лексикалната грешка в изречението.

Слушате регионалната програма на нашето радио всеки ден на чистота 104.1 Mhz.

23.

За всяко празно място изберете УМЕСТНАТА комбинация от думи.  

Историята на с. Арбанаси е богата, а имената на много жители на селището са записани в героичния ……… (А). Но това, което е запазено до днес и което най-ярко ……… (Б) епохата, са запазените 224 къщи с богата вътрешна …….... (В).

 
 
 
 

24.

Кой конфликт е заложен в интерпретацията на темата за обществото и властта в „Андрешко“?

 
 
 
 

25.

Кой от проблемите е интерпретиран и в двата посочени откъса?

Горко вам, безумни, овци заблудени, със гръцка отрова що сте напоени (…) Та не вашто племе срам нанася вам, о, безумни люде, а вий сте му срам! (Ив. Вазов, Паисий)

Вместо да бъдат първенци на народа си, те се отказваха от своето и възлюбваха чуждото, срамуваха се от своето и се гордееха с чуждото. (Д. Талев, Железният светилник)

 
 
 
 

26.

Кой от мотивите е интерпретиран в „Посвещение“ на Петя Дубарова?

 
 
 
 

27.

С коя от идеите се свързва заглавието „Спасова могила“ в контекста на творбата?

 
 
 
 

28.

Какъв е смисълът на началното обръщение на лирическия говорител в „История“?

Какво ще ни дадеш, историйо,/ от пожълтелите си страници?

 
 
 
 

29.

Кое от твърденията за описанието от „Крадецът на праскови“ е НЕВЯРНО? 

 

Към края на седмицата задуха топъл и сух вятър. Той сякаш идваше направо от пустинята, далеч от юг, носеше се ниско над земята и не водеше по небето нито едно облаче. Дълги ивици прах сочеха скритото между дърветата шосе и се разпръскваха на облаци из околността. Лазурът на небето потъмня и в сухата обилна светлина се промъкна нещо болезнено и неспокойно. 

 
 
 
 

30.

Кое от твърденията е вярно?

 

 
 
 
 

31.

Родното като свят на здрави морални устои е интерпретирано в:

А Балкански синдром

Б) Железният светилник

В) Аз искам да те помня все така

Г) Бай Ганьо журналист

 
 
 
 

32.

Писаната история като основен носител на паметта за славното минало присъства в:

 
 
 
 

33.

В кои две творби саможертвата се утвърждава като ценност?

 
 
 
 

34.

Коя тема е интерпретирана в откъса от стихотворението - Вечерна песен на Елисавета Багряна?

Изнизва се, изнизва броеницата на дните ми човешки. Търкулват се неудържими от пръстите ми отмалели зърната черно-бели. И все едно – били те леки или тежки,  празни или пълни, все едно – ще ги погълне зърно подир зърно в неразгаданата си тайна вечната безкрайност...

 
 
 
 

35.

Съпоставете интерпретациите на темата за природата в Спи езерото и в Градушка и запишете ЕДНА разлика между тях в листа за отговори.

36.

В полето за отговори разтълкувайте заглавието - Песента на колелетата в контекста на творбата.

37.

В полето за отговори запишете ЕДНА функция на аз-повествованието в - Балада за Георг Хених  за смисъла на творбата.

38.

В листа за отговори запишете ЕДНА характерна черта за жанра на елегията, проявена в - Аз искам да те помня все така.

39.

Свържете заглавието на всяка от творбите с нейния автор. Изберете правилната комбинация от букви и цифри.

А) Градушка                              1. Никола Вапцаров

Б) Ноев ковчег                           2. Йордан Радичков

В)  Вяра                                      3. Пейо Яворов

 
 
 
 

40.

В текст до 5 изречения съпоставете интерпретациите на темата за човека и властта в посочените откъси. 

*

Ако някой протестира, ако е опасен,  ако искате да укротите някого – не го хвърляйте в затвор, спестете си оковите, не повтаряйте грешката на Средновековието:

не произвеждайте светци. Не окови – пари му дайте, не тъмница – оградете го с вещи, не присъди – дайте му звания, ордените не пестете!

Дори да не иска – насила му давайте и публично издигайте го нагоре,

                                   нагоре – от пост на пост го качвайте нагоре: като по стъпала на ешафод! Ако не загуби главата си и там, а слезе с усмивка лека – викайте               в петте посоки на света:

  • Ето го човека! (Автореквием, Ст. Цанев)

 

*

  • Кой си ти? – попита го Дяволът. 
  • Аз съм плебей по рождение и всички дрипльовци са мои  братя. О, колко грозна е земята и колко са нещастни хората!

Това говореше млад момък с изправено чело и стиснати юмруци. Той стоеше пред стълбата – висока стълба от бял мрамор с розови жилки.

(…)

През всеки три стъпала Дяволът взимаше своя малък откуп. Но момъкът вървеше, той даваше с готовност всичко, стига да стигне там и да отмъсти на тия тлъсти князе и принцове! Ето едно стъпало, само още едно стъпало, и той ще бъде горе! Той ще отмъсти зарад братята си!

 (…)

Той беше вече най-горе. И изведнъж в лицето му грейна усмивка, очите му заблестяха с тиха радост и юмруците му се отпуснаха. Той погледна пируващите князе, погледна доле, дето ревеше и проклинаше сивата дрипава тълпа. Погледна, но нито един мускул не трепна по лицето му: то бе светло, весело, доволно. Той виждаше доле празнично облечени тълпи, стоновете бяха вече химни. – Кой си ти? – дрезгаво и лукаво го попита Дяволът.

– Аз съм принц по рождение и боговете ми са братя! О, колко красива е земята и колко са щастливи хората! (Приказка за стълбата, Хр. Смирненски)

41.

Напишете аргументативен текст в обем до 4 страници по ЕДНА от следните две теми:

Тема за есе

Тежестта на думите

(Есе)

 

Тема за интерпретативно съчинение

Споменът – скръб и утеха

(Интерпретативно съчинение върху - Аз искам да те помня все така на Димчо

Дебелянов)

 

Аз искам да те помня все така: бездомна, безнадеждна и унила, в ръка ми вплела пламнала ръка и до сърце ми скръбен лик склонила. Градът далече тръпне в мътен дим, край нас, на хълма, тръпнат дървесата и любовта ни сякаш пò е свята, защото трябва да се разделим.

 

В зори ще тръгна, ти в зори дойди и донеси ми своя взор прощален – да го припомня верен и печален в часа, когато Тя ще победи!

– О, Морна, Морна, в буря скършен злак,  укрий молбите, вярвай – пролетта ни  недосънуван сън не ще остане и ти при мене ще се върнеш пак!

 

А все по-страшно пада нощ над нас, чертаят мрежа прилепите в мрака, утеха сетна твойта немощ чака,  а в свойта вяра сам не вярвам аз. И ти отпущаш пламнала ръка и тръгваш, поглед в тъмнината впила, изгубила дори за сълзи сила. – Аз искам да те помня все така...