Пробни, реални матури и тестове (ДЗИ и НВО) онлайн за 4, 7, 10 и 12 клас по български език (БЕЛ)

Здравейте ученици от 4-ти, 7-ми, 10-ти и 12-ти клас!

Тук ще можете да решавате безплатни онлайн матури и тестове по български език и литература - БЕЛ за 12-ти, 10-ти, 7-ми клас, 4-ти (матури, ДЗИ, НВО) с класация и оценка. Можете да разгледате и изберете желаната пробна или реална матура като скролнете по-долу. Тествайте вашите знания по български език и литература онлайн. Желаем Ви успех и висока оценка!

Програмата за оценяване на изпитите и класацията е направена от Иван Димов - магистър по информатика от Linneuniversitetet, Швеция.

НВО в 4 клас - Тест по БЕЛ, 3 юни 2025 г. 60 минути

1.

Как се чувстват учениците в началото на изпита?

Графиня Тревога и принцеса Спокойствие

 

 Макар в стаята да беше тихо, цареше не тишина, а тревога… Самата графиня Тревога беше дошла директно и специално от Кралството на нещастието, за да притеснява горките деца в деня на изпита. 

 Насядали смутено зад чиновете си, четвъртокласниците не смееха нито да мръднат, нито да гъкнат. Пред тях лежаха листовете с въпроси и възможни отговори. 

 –  Ще сбъркаш! – шепнеше графиня Тревога на някое дете. – По-добре огради „А“! Не, „Б“. Не, не, не. Огради нещо друго. Но каквото и да оградиш, ще сбъркаш! 

            Графиня Тревога се рееше из помещението и сееше върху децата отровните си реплики: 

            „Това не си го учил!“

            „Не си го спомняш!“ 

             „Не го знаеш!“

             „Грешиш!“  

 И колкото повече децата се притесняваха, толкова повече забравяха наученото и допускаха грешки. А графинята беше доволна – щеше да отведе толкова много деца в Кралството на нещастието. Жестоко! 

 Кльощава като скелет, с черни островърхи нокти, тънки морави устни и къса рошава коса – графиня Тревога е не толкова страшна, колкото страшно неприятна! А още понеприятна е, когато е доволна! 

 Точно когато всичко изглеждаше неспасяемо, вратата на стаята се отвори… А през нея се търкулна една пухкава топчица. Топчицата някак се разгъна и всъщност се оказа пухкава поличка на едно нежно същество с дълги бели коси и мили светлолилави очи. Принцеса Спокойствие бе дошла на помощ на децата. Тя прегърна всяко от тях, а попритеснените целуна по челото. 

 –  Мили деца, независимо дали сте учили достатъчно, или не, от тревогата полза няма. Отпратете я, нека си ходи. Ето така: вдишайте дълбоко, издишайте бавно, представете си нещо приятно като любим човек, домашен любимец, уютно място; повикайте мил спомен. А после погледнете отново въпросите сякаш за първи път ги виждате. Ще се справите чудесно! 

 Графиня Тревога протестираше, викаше и пищеше, но никой не я чуваше. И сякаш като магнит Кралството на нещастието я притегли обратно в себе си.

Принцеса Спокойствие остана при децата по време на целия изпит. Всички се постараха, чувстваха се уверени и бяха в чудесно настроение. А това е истински успех! 

 

Катя Антонова

 
 
 

2.

С коя от изброените думи е уместно да се замени подчертаната дума?      

 Насядали смутено зад чиновете си, децата не смееха да мръднат.       

 
 
 

3.

Кога графиня Тревога е най-неприятна?  

Графиня Тревога и принцеса Спокойствие

 

 Макар в стаята да беше тихо, цареше не тишина, а тревога… Самата графиня Тревога беше дошла директно и специално от Кралството на нещастието, за да притеснява горките деца в деня на изпита. 

 Насядали смутено зад чиновете си, четвъртокласниците не смееха нито да мръднат, нито да гъкнат. Пред тях лежаха листовете с въпроси и възможни отговори. 

 –  Ще сбъркаш! – шепнеше графиня Тревога на някое дете. – По-добре огради „А“! Не, „Б“. Не, не, не. Огради нещо друго. Но каквото и да оградиш, ще сбъркаш! 

            Графиня Тревога се рееше из помещението и сееше върху децата отровните си реплики: 

            „Това не си го учил!“

            „Не си го спомняш!“ 

             „Не го знаеш!“

             „Грешиш!“  

 И колкото повече децата се притесняваха, толкова повече забравяха наученото и допускаха грешки. А графинята беше доволна – щеше да отведе толкова много деца в Кралството на нещастието. Жестоко! 

 Кльощава като скелет, с черни островърхи нокти, тънки морави устни и къса рошава коса – графиня Тревога е не толкова страшна, колкото страшно неприятна! А още понеприятна е, когато е доволна! 

 Точно когато всичко изглеждаше неспасяемо, вратата на стаята се отвори… А през нея се търкулна една пухкава топчица. Топчицата някак се разгъна и всъщност се оказа пухкава поличка на едно нежно същество с дълги бели коси и мили светлолилави очи. Принцеса Спокойствие бе дошла на помощ на децата. Тя прегърна всяко от тях, а попритеснените целуна по челото. 

 –  Мили деца, независимо дали сте учили достатъчно, или не, от тревогата полза няма. Отпратете я, нека си ходи. Ето така: вдишайте дълбоко, издишайте бавно, представете си нещо приятно като любим човек, домашен любимец, уютно място; повикайте мил спомен. А после погледнете отново въпросите сякаш за първи път ги виждате. Ще се справите чудесно! 

 Графиня Тревога протестираше, викаше и пищеше, но никой не я чуваше. И сякаш като магнит Кралството на нещастието я притегли обратно в себе си.

Принцеса Спокойствие остана при децата по време на целия изпит. Всички се постараха, чувстваха се уверени и бяха в чудесно настроение. А това е истински успех! 

 

Катя Антонова

 
 
 

4.

С какво е сравнена поличката на принцеса Спокойствие? 

 

 

Графиня Тревога и принцеса Спокойствие

 

 Макар в стаята да беше тихо, цареше не тишина, а тревога… Самата графиня Тревога беше дошла директно и специално от Кралството на нещастието, за да притеснява горките деца в деня на изпита. 

 Насядали смутено зад чиновете си, четвъртокласниците не смееха нито да мръднат, нито да гъкнат. Пред тях лежаха листовете с въпроси и възможни отговори. 

 –  Ще сбъркаш! – шепнеше графиня Тревога на някое дете. – По-добре огради „А“! Не, „Б“. Не, не, не. Огради нещо друго. Но каквото и да оградиш, ще сбъркаш! 

            Графиня Тревога се рееше из помещението и сееше върху децата отровните си реплики: 

            „Това не си го учил!“

            „Не си го спомняш!“ 

             „Не го знаеш!“

             „Грешиш!“  

 И колкото повече децата се притесняваха, толкова повече забравяха наученото и допускаха грешки. А графинята беше доволна – щеше да отведе толкова много деца в Кралството на нещастието. Жестоко! 

 Кльощава като скелет, с черни островърхи нокти, тънки морави устни и къса рошава коса – графиня Тревога е не толкова страшна, колкото страшно неприятна! А още понеприятна е, когато е доволна! 

 Точно когато всичко изглеждаше неспасяемо, вратата на стаята се отвори… А през нея се търкулна една пухкава топчица. Топчицата някак се разгъна и всъщност се оказа пухкава поличка на едно нежно същество с дълги бели коси и мили светлолилави очи. Принцеса Спокойствие бе дошла на помощ на децата. Тя прегърна всяко от тях, а попритеснените целуна по челото. 

 –  Мили деца, независимо дали сте учили достатъчно, или не, от тревогата полза няма. Отпратете я, нека си ходи. Ето така: вдишайте дълбоко, издишайте бавно, представете си нещо приятно като любим човек, домашен любимец, уютно място; повикайте мил спомен. А после погледнете отново въпросите сякаш за първи път ги виждате. Ще се справите чудесно! 

 Графиня Тревога протестираше, викаше и пищеше, но никой не я чуваше. И сякаш като магнит Кралството на нещастието я притегли обратно в себе си.

Принцеса Спокойствие остана при децата по време на целия изпит. Всички се постараха, чувстваха се уверени и бяха в чудесно настроение. А това е истински успех! 

 

Катя Антонова

 
 
 

5.

Как се променя настроението в класната стая?     

 

 

Графиня Тревога и принцеса Спокойствие

 

 Макар в стаята да беше тихо, цареше не тишина, а тревога… Самата графиня Тревога беше дошла директно и специално от Кралството на нещастието, за да притеснява горките деца в деня на изпита. 

 Насядали смутено зад чиновете си, четвъртокласниците не смееха нито да мръднат, нито да гъкнат. Пред тях лежаха листовете с въпроси и възможни отговори. 

 –  Ще сбъркаш! – шепнеше графиня Тревога на някое дете. – По-добре огради „А“! Не, „Б“. Не, не, не. Огради нещо друго. Но каквото и да оградиш, ще сбъркаш! 

            Графиня Тревога се рееше из помещението и сееше върху децата отровните си реплики: 

            „Това не си го учил!“

            „Не си го спомняш!“ 

             „Не го знаеш!“

             „Грешиш!“  

 И колкото повече децата се притесняваха, толкова повече забравяха наученото и допускаха грешки. А графинята беше доволна – щеше да отведе толкова много деца в Кралството на нещастието. Жестоко! 

 Кльощава като скелет, с черни островърхи нокти, тънки морави устни и къса рошава коса – графиня Тревога е не толкова страшна, колкото страшно неприятна! А още понеприятна е, когато е доволна! 

 Точно когато всичко изглеждаше неспасяемо, вратата на стаята се отвори… А през нея се търкулна една пухкава топчица. Топчицата някак се разгъна и всъщност се оказа пухкава поличка на едно нежно същество с дълги бели коси и мили светлолилави очи. Принцеса Спокойствие бе дошла на помощ на децата. Тя прегърна всяко от тях, а попритеснените целуна по челото. 

 –  Мили деца, независимо дали сте учили достатъчно, или не, от тревогата полза няма. Отпратете я, нека си ходи. Ето така: вдишайте дълбоко, издишайте бавно, представете си нещо приятно като любим човек, домашен любимец, уютно място; повикайте мил спомен. А после погледнете отново въпросите сякаш за първи път ги виждате. Ще се справите чудесно! 

 Графиня Тревога протестираше, викаше и пищеше, но никой не я чуваше. И сякаш като магнит Кралството на нещастието я притегли обратно в себе си.

Принцеса Спокойствие остана при децата по време на целия изпит. Всички се постараха, чувстваха се уверени и бяха в чудесно настроение. А това е истински успех! 

 

Катя Антонова

 
 
 

6.

Кой помага на децата да преодолеят напрежението?

 

7.

Открий две от „отровните“ реплики на графиня Тревога и ги замени с успокояващи.

Графиня Тревога и принцеса Спокойствие

 

 Макар в стаята да беше тихо, цареше не тишина, а тревога… Самата графиня Тревога беше дошла директно и специално от Кралството на нещастието, за да притеснява горките деца в деня на изпита. 

 Насядали смутено зад чиновете си, четвъртокласниците не смееха нито да мръднат, нито да гъкнат. Пред тях лежаха листовете с въпроси и възможни отговори. 

 –  Ще сбъркаш! – шепнеше графиня Тревога на някое дете. – По-добре огради „А“! Не, „Б“. Не, не, не. Огради нещо друго. Но каквото и да оградиш, ще сбъркаш! 

            Графиня Тревога се рееше из помещението и сееше върху децата отровните си реплики: 

            „Това не си го учил!“

            „Не си го спомняш!“ 

             „Не го знаеш!“

             „Грешиш!“  

 И колкото повече децата се притесняваха, толкова повече забравяха наученото и допускаха грешки. А графинята беше доволна – щеше да отведе толкова много деца в Кралството на нещастието. Жестоко! 

 Кльощава като скелет, с черни островърхи нокти, тънки морави устни и къса рошава коса – графиня Тревога е не толкова страшна, колкото страшно неприятна! А още понеприятна е, когато е доволна! 

 Точно когато всичко изглеждаше неспасяемо, вратата на стаята се отвори… А през нея се търкулна една пухкава топчица. Топчицата някак се разгъна и всъщност се оказа пухкава поличка на едно нежно същество с дълги бели коси и мили светлолилави очи. Принцеса Спокойствие бе дошла на помощ на децата. Тя прегърна всяко от тях, а попритеснените целуна по челото. 

 –  Мили деца, независимо дали сте учили достатъчно, или не, от тревогата полза няма. Отпратете я, нека си ходи. Ето така: вдишайте дълбоко, издишайте бавно, представете си нещо приятно като любим човек, домашен любимец, уютно място; повикайте мил спомен. А после погледнете отново въпросите сякаш за първи път ги виждате. Ще се справите чудесно! 

 Графиня Тревога протестираше, викаше и пищеше, но никой не я чуваше. И сякаш като магнит Кралството на нещастието я притегли обратно в себе си.

Принцеса Спокойствие остана при децата по време на целия изпит. Всички се постараха, чувстваха се уверени и бяха в чудесно настроение. А това е истински успех! 

 

Катя Антонова

8.

Запиши две отличителни черти от външния вид на принцеса Спокойствие.

 Макар в стаята да беше тихо, цареше не тишина, а тревога… Самата графиня Тревога беше дошла директно и специално от Кралството на нещастието, за да притеснява горките деца в деня на изпита. 

 Насядали смутено зад чиновете си, четвъртокласниците не смееха нито да мръднат, нито да гъкнат. Пред тях лежаха листовете с въпроси и възможни отговори. 

 –  Ще сбъркаш! – шепнеше графиня Тревога на някое дете. – По-добре огради „А“! Не, „Б“. Не, не, не. Огради нещо друго. Но каквото и да оградиш, ще сбъркаш! 

            Графиня Тревога се рееше из помещението и сееше върху децата отровните си реплики: 

            „Това не си го учил!“

            „Не си го спомняш!“ 

             „Не го знаеш!“

             „Грешиш!“  

 И колкото повече децата се притесняваха, толкова повече забравяха наученото и допускаха грешки. А графинята беше доволна – щеше да отведе толкова много деца в Кралството на нещастието. Жестоко! 

 Кльощава като скелет, с черни островърхи нокти, тънки морави устни и къса рошава коса – графиня Тревога е не толкова страшна, колкото страшно неприятна! А още понеприятна е, когато е доволна! 

 Точно когато всичко изглеждаше неспасяемо, вратата на стаята се отвори… А през нея се търкулна една пухкава топчица. Топчицата някак се разгъна и всъщност се оказа пухкава поличка на едно нежно същество с дълги бели коси и мили светлолилави очи. Принцеса Спокойствие бе дошла на помощ на децата. Тя прегърна всяко от тях, а попритеснените целуна по челото. 

 –  Мили деца, независимо дали сте учили достатъчно, или не, от тревогата полза няма. Отпратете я, нека си ходи. Ето така: вдишайте дълбоко, издишайте бавно, представете си нещо приятно като любим човек, домашен любимец, уютно място; повикайте мил спомен. А после погледнете отново въпросите сякаш за първи път ги виждате. Ще се справите чудесно! 

 Графиня Тревога протестираше, викаше и пищеше, но никой не я чуваше. И сякаш като магнит Кралството на нещастието я притегли обратно в себе си.

Принцеса Спокойствие остана при децата по време на целия изпит. Всички се постараха, чувстваха се уверени и бяха в чудесно настроение. А това е истински успех! 

 

Катя Антонова

9.

Как според текста се преодолява тревогата при изпитване? Докажи с примери от текста. 

 

 

Графиня Тревога и принцеса Спокойствие

 

 Макар в стаята да беше тихо, цареше не тишина, а тревога… Самата графиня Тревога беше дошла директно и специално от Кралството на нещастието, за да притеснява горките деца в деня на изпита. 

 Насядали смутено зад чиновете си, четвъртокласниците не смееха нито да мръднат, нито да гъкнат. Пред тях лежаха листовете с въпроси и възможни отговори. 

 –  Ще сбъркаш! – шепнеше графиня Тревога на някое дете. – По-добре огради „А“! Не, „Б“. Не, не, не. Огради нещо друго. Но каквото и да оградиш, ще сбъркаш! 

            Графиня Тревога се рееше из помещението и сееше върху децата отровните си реплики: 

            „Това не си го учил!“

            „Не си го спомняш!“ 

             „Не го знаеш!“

             „Грешиш!“  

 И колкото повече децата се притесняваха, толкова повече забравяха наученото и допускаха грешки. А графинята беше доволна – щеше да отведе толкова много деца в Кралството на нещастието. Жестоко! 

 Кльощава като скелет, с черни островърхи нокти, тънки морави устни и къса рошава коса – графиня Тревога е не толкова страшна, колкото страшно неприятна! А още понеприятна е, когато е доволна! 

 Точно когато всичко изглеждаше неспасяемо, вратата на стаята се отвори… А през нея се търкулна една пухкава топчица. Топчицата някак се разгъна и всъщност се оказа пухкава поличка на едно нежно същество с дълги бели коси и мили светлолилави очи. Принцеса Спокойствие бе дошла на помощ на децата. Тя прегърна всяко от тях, а попритеснените целуна по челото. 

 –  Мили деца, независимо дали сте учили достатъчно, или не, от тревогата полза няма. Отпратете я, нека си ходи. Ето така: вдишайте дълбоко, издишайте бавно, представете си нещо приятно като любим човек, домашен любимец, уютно място; повикайте мил спомен. А после погледнете отново въпросите сякаш за първи път ги виждате. Ще се справите чудесно! 

 Графиня Тревога протестираше, викаше и пищеше, но никой не я чуваше. И сякаш като магнит Кралството на нещастието я притегли обратно в себе си.

Принцеса Спокойствие остана при децата по време на целия изпит. Всички се постараха, чувстваха се уверени и бяха в чудесно настроение. А това е истински успех! 

 

Катя Антонова

10.

Защо тревогата по време на изпит е безполезна? Обоснови своя отговор.

 

 

Графиня Тревога и принцеса Спокойствие

 

 Макар в стаята да беше тихо, цареше не тишина, а тревога… Самата графиня Тревога беше дошла директно и специално от Кралството на нещастието, за да притеснява горките деца в деня на изпита. 

 Насядали смутено зад чиновете си, четвъртокласниците не смееха нито да мръднат, нито да гъкнат. Пред тях лежаха листовете с въпроси и възможни отговори. 

 –  Ще сбъркаш! – шепнеше графиня Тревога на някое дете. – По-добре огради „А“! Не, „Б“. Не, не, не. Огради нещо друго. Но каквото и да оградиш, ще сбъркаш! 

            Графиня Тревога се рееше из помещението и сееше върху децата отровните си реплики: 

            „Това не си го учил!“

            „Не си го спомняш!“ 

             „Не го знаеш!“

             „Грешиш!“  

 И колкото повече децата се притесняваха, толкова повече забравяха наученото и допускаха грешки. А графинята беше доволна – щеше да отведе толкова много деца в Кралството на нещастието. Жестоко! 

 Кльощава като скелет, с черни островърхи нокти, тънки морави устни и къса рошава коса – графиня Тревога е не толкова страшна, колкото страшно неприятна! А още понеприятна е, когато е доволна! 

 Точно когато всичко изглеждаше неспасяемо, вратата на стаята се отвори… А през нея се търкулна една пухкава топчица. Топчицата някак се разгъна и всъщност се оказа пухкава поличка на едно нежно същество с дълги бели коси и мили светлолилави очи. Принцеса Спокойствие бе дошла на помощ на децата. Тя прегърна всяко от тях, а попритеснените целуна по челото. 

 –  Мили деца, независимо дали сте учили достатъчно, или не, от тревогата полза няма. Отпратете я, нека си ходи. Ето така: вдишайте дълбоко, издишайте бавно, представете си нещо приятно като любим човек, домашен любимец, уютно място; повикайте мил спомен. А после погледнете отново въпросите сякаш за първи път ги виждате. Ще се справите чудесно! 

 Графиня Тревога протестираше, викаше и пищеше, но никой не я чуваше. И сякаш като магнит Кралството на нещастието я притегли обратно в себе си.

Принцеса Спокойствие остана при децата по време на целия изпит. Всички се постараха, чувстваха се уверени и бяха в чудесно настроение. А това е истински успех! 

 

Катя Антонова

11.

Какво е успехът според текста? Посочи три довода.

 

 

Графиня Тревога и принцеса Спокойствие

 

 Макар в стаята да беше тихо, цареше не тишина, а тревога… Самата графиня Тревога беше дошла директно и специално от Кралството на нещастието, за да притеснява горките деца в деня на изпита. 

 Насядали смутено зад чиновете си, четвъртокласниците не смееха нито да мръднат, нито да гъкнат. Пред тях лежаха листовете с въпроси и възможни отговори. 

 –  Ще сбъркаш! – шепнеше графиня Тревога на някое дете. – По-добре огради „А“! Не, „Б“. Не, не, не. Огради нещо друго. Но каквото и да оградиш, ще сбъркаш! 

            Графиня Тревога се рееше из помещението и сееше върху децата отровните си реплики: 

            „Това не си го учил!“

            „Не си го спомняш!“ 

             „Не го знаеш!“

             „Грешиш!“  

 И колкото повече децата се притесняваха, толкова повече забравяха наученото и допускаха грешки. А графинята беше доволна – щеше да отведе толкова много деца в Кралството на нещастието. Жестоко! 

 Кльощава като скелет, с черни островърхи нокти, тънки морави устни и къса рошава коса – графиня Тревога е не толкова страшна, колкото страшно неприятна! А още понеприятна е, когато е доволна! 

 Точно когато всичко изглеждаше неспасяемо, вратата на стаята се отвори… А през нея се търкулна една пухкава топчица. Топчицата някак се разгъна и всъщност се оказа пухкава поличка на едно нежно същество с дълги бели коси и мили светлолилави очи. Принцеса Спокойствие бе дошла на помощ на децата. Тя прегърна всяко от тях, а попритеснените целуна по челото. 

 –  Мили деца, независимо дали сте учили достатъчно, или не, от тревогата полза няма. Отпратете я, нека си ходи. Ето така: вдишайте дълбоко, издишайте бавно, представете си нещо приятно като любим човек, домашен любимец, уютно място; повикайте мил спомен. А после погледнете отново въпросите сякаш за първи път ги виждате. Ще се справите чудесно! 

 Графиня Тревога протестираше, викаше и пищеше, но никой не я чуваше. И сякаш като магнит Кралството на нещастието я притегли обратно в себе си.

Принцеса Спокойствие остана при децата по време на целия изпит. Всички се постараха, чувстваха се уверени и бяха в чудесно настроение. А това е истински успех! 

 

Катя Антонова

12.

Колко са съществителните собствени имена в изречението? 

      Графиня Тревога се ядоса, защото принцеса Спокойствие помогна на децата.

 
 
 

13.

Колко съществителни имена има в изречението?  

      На първия ред бяха седнали осемнадесет ученици.

 
 
 

14.

В кое лице и число е подчертаната дума в изречението?

      Ученици, ще подредите ли тетрадките си?

 
 
 

15.

В кое изречение глаголът е употребен в минало време?

 
 
 

16.

В кой ред думите са сродни?

 
 
 

17.

В кой ред думите съдържат само корен?

 
 
 

18.

С коя представка е уместно да се допълни думата в изречението? 

      Виолина  __прави чай от лавандула за баба си.

 
 
 

19.

  1. С коя сложна дума може да се допълни изречението?

     Мишо слушаше в захлас разказите на дядо Васил, който беше много _____________.

 
 
 

20.

Колко числителни имена има в изречението?

      Купих четири билета за театър на първи ред.

 
 
 

21.

В кое изречение трябва да се допълни лично местоимение в учтива форма?

 
 
 

22.

В кое изречение прилагателното име е употребено в преносно значение?

 
 
 

23.

С коя дума могат да се свържат простите изречения в сложното?

      На следващата сутрин те изчезнаха, ___ аз за първи път се почувствах сам. 

 
 
 

24.

Открий дванадесетте правописни грешки в текста. В листа за отговори запиши

ВЯРНО само сгрешените думи.

 

Красиво е през пролетта. Въздухът е свеш. Вятърът играе в клоните на дарветата. Купчинки останал сняк се борят бестрашно със слънцето. Слънчевите лачи милват детските

учи. Децата обичът да се расхождат на спокойствие и хлат. Но днес те трябва да четът и пишът, защото са на испит.

25.

Състави кратък текст по серията картини, като си помагаш с опорните въпроси и думи. Постави заглавие.

Защо героят е тъжен?

Какво занимание си намира?

Как книгата помага на детето да се чувства по-добре?

Опорни думи и изрази: болен, хрумва, интересни истории