Пробни, реални матури и тестове (ДЗИ и НВО) онлайн за 4, 7, 10 и 12 клас по български език (БЕЛ)

Здравейте ученици от 4-ти, 7-ми, 10-ти и 12-ти клас!

Тук ще можете да решавате безплатни онлайн матури и тестове по български език и литература - БЕЛ за 12-ти, 10-ти, 7-ми клас, 4-ти (матури, ДЗИ, НВО) с класация и оценка. Можете да разгледате и изберете желаната пробна или реална матура като скролнете по-долу. Тествайте вашите знания по български език и литература онлайн. Желаем Ви успех и висока оценка!

Програмата за оценяване на изпитите и класацията е направена от Иван Димов - магистър по информатика от Linneuniversitetet, Швеция.

НВО по БЕЛ - 7 клас, 18 юни 2025 г. 75 минути

1.

Текстът „Мобилните телефони в училище“ е:

 

Мобилните телефони в училище

 

 През последните две години мобилните телефони станаха враг номер едно в училищата в цяла Европа. По данни на ЮНЕСКО от 2023 г. всяка четвърта страна в Европа чрез законови решения е въвела ограничения за мобилните телефони в училище. 

 Използването на телефони по време на учебен час не е разрешено и в България съгласно Закона за предучилищното и училищното образование, но обществото ни няма единна позиция по проблема. Част от хората изразяват мнението, че ползването на устройствата е въпрос на личен избор или че децата в училище трябва да имат възможност за връзка със семействата си. За други употребата на мобилни телефони е абсолютно недопустима. Децата трябва да общуват с връстниците си, а не да се взират в екрана, като се откъсват от реалността. Според споменатия закон всяко училище у нас има правото да въведе и допълнителни ограничения в своя правилник. През изминалата учебна година медиите представиха различни училищни практики: оставяне на телефоните настрани с изключен звук, събирането им от учител за всеки учебен час, заключването им в шкафче за времето, в което учениците са на територията на училището. Съпротива срещу правилата най-често има от страна на учениците, но понякога и от родители. Интересно е, че при спазване на правилото без телефон в училище именно родителите първи усещат ползите. 

През октомври 2024 г. бе излъчен телевизионен репортаж от училище, въвело забрана за използване на мобилните телефони. Всяко семейство избира дали детето да остави телефона си у дома, или устройството да бъде взето и съхранявано до края на учебния ден. Началото е било трудно. Самите деца споделят колко лесно са се разсейвали, изкушавайки се да надзърнат в телефоните си. Майка на петокласник признава, че е била твърдо против новите правила, но сега се обявява в подкрепа на мерките. Синът ѝ е спокоен, общува повече с приятелите си и играе навън с тях. „Преди често ми се обаждаше да ми каже, че е забравил тетрадка или учебник. Мама тича да ги носи. Сега му се налага да се справя сам, а аз не трябва постоянно да съм на линия.“ 

Ограничаването на употребата на мобилни телефони сред децата и младите хора е все попопулярно както у нас, така и по света. Това им дава възможност да четат повече книги, да помагат в домакинската работа и да се наспиват по-добре. Все повече потребители желаят да ползват мобилните телефони за по-кратко време или само при необходимост. Някои дори заменят умните устройства за такива без интернет и разсейващи приложения. 

 
 
 
 

2.

Кое от твърденията НЕ е аргумент в полза на правилото без телефон в училище?

Мобилните телефони в училище

 

 През последните две години мобилните телефони станаха враг номер едно в училищата в цяла Европа. По данни на ЮНЕСКО от 2023 г. всяка четвърта страна в Европа чрез законови решения е въвела ограничения за мобилните телефони в училище. 

 Използването на телефони по време на учебен час не е разрешено и в България съгласно Закона за предучилищното и училищното образование, но обществото ни няма единна позиция по проблема. Част от хората изразяват мнението, че ползването на устройствата е въпрос на личен избор или че децата в училище трябва да имат възможност за връзка със семействата си. За други употребата на мобилни телефони е абсолютно недопустима. Децата трябва да общуват с връстниците си, а не да се взират в екрана, като се откъсват от реалността. Според споменатия закон всяко училище у нас има правото да въведе и допълнителни ограничения в своя правилник. През изминалата учебна година медиите представиха различни училищни практики: оставяне на телефоните настрани с изключен звук, събирането им от учител за всеки учебен час, заключването им в шкафче за времето, в което учениците са на територията на училището. Съпротива срещу правилата най-често има от страна на учениците, но понякога и от родители. Интересно е, че при спазване на правилото без телефон в училище именно родителите първи усещат ползите. 

През октомври 2024 г. бе излъчен телевизионен репортаж от училище, въвело забрана за използване на мобилните телефони. Всяко семейство избира дали детето да остави телефона си у дома, или устройството да бъде взето и съхранявано до края на учебния ден. Началото е било трудно. Самите деца споделят колко лесно са се разсейвали, изкушавайки се да надзърнат в телефоните си. Майка на петокласник признава, че е била твърдо против новите правила, но сега се обявява в подкрепа на мерките. Синът ѝ е спокоен, общува повече с приятелите си и играе навън с тях. „Преди често ми се обаждаше да ми каже, че е забравил тетрадка или учебник. Мама тича да ги носи. Сега му се налага да се справя сам, а аз не трябва постоянно да съм на линия.“ 

Ограничаването на употребата на мобилни телефони сред децата и младите хора е все попопулярно както у нас, така и по света. Това им дава възможност да четат повече книги, да помагат в домакинската работа и да се наспиват по-добре. Все повече потребители желаят да ползват мобилните телефони за по-кратко време или само при необходимост. Някои дори заменят умните устройства за такива без интернет и разсейващи приложения. 

   

 
 
 
 

3.

Кое според текста НЕ е училищна практика за ограничаване на употребата на телефони? 

 

Мобилните телефони в училище

 

 През последните две години мобилните телефони станаха враг номер едно в училищата в цяла Европа. По данни на ЮНЕСКО от 2023 г. всяка четвърта страна в Европа чрез законови решения е въвела ограничения за мобилните телефони в училище. 

 Използването на телефони по време на учебен час не е разрешено и в България съгласно Закона за предучилищното и училищното образование, но обществото ни няма единна позиция по проблема. Част от хората изразяват мнението, че ползването на устройствата е въпрос на личен избор или че децата в училище трябва да имат възможност за връзка със семействата си. За други употребата на мобилни телефони е абсолютно недопустима. Децата трябва да общуват с връстниците си, а не да се взират в екрана, като се откъсват от реалността. Според споменатия закон всяко училище у нас има правото да въведе и допълнителни ограничения в своя правилник. През изминалата учебна година медиите представиха различни училищни практики: оставяне на телефоните настрани с изключен звук, събирането им от учител за всеки учебен час, заключването им в шкафче за времето, в което учениците са на територията на училището. Съпротива срещу правилата най-често има от страна на учениците, но понякога и от родители. Интересно е, че при спазване на правилото без телефон в училище именно родителите първи усещат ползите. 

През октомври 2024 г. бе излъчен телевизионен репортаж от училище, въвело забрана за използване на мобилните телефони. Всяко семейство избира дали детето да остави телефона си у дома, или устройството да бъде взето и съхранявано до края на учебния ден. Началото е било трудно. Самите деца споделят колко лесно са се разсейвали, изкушавайки се да надзърнат в телефоните си. Майка на петокласник признава, че е била твърдо против новите правила, но сега се обявява в подкрепа на мерките. Синът ѝ е спокоен, общува повече с приятелите си и играе навън с тях. „Преди често ми се обаждаше да ми каже, че е забравил тетрадка или учебник. Мама тича да ги носи. Сега му се налага да се справя сам, а аз не трябва постоянно да съм на линия.“ 

Ограничаването на употребата на мобилни телефони сред децата и младите хора е все попопулярно както у нас, така и по света. Това им дава възможност да четат повече книги, да помагат в домакинската работа и да се наспиват по-добре. Все повече потребители желаят да ползват мобилните телефони за по-кратко време или само при необходимост. Някои дори заменят умните устройства за такива без интернет и разсейващи приложения. 

 

 
 
 
 

4.

Кое е вярното твърдение?

 

Мобилните телефони в училище

 През последните две години мобилните телефони станаха враг номер едно в училищата в цяла Европа. По данни на ЮНЕСКО от 2023 г. всяка четвърта страна в Европа чрез законови решения е въвела ограничения за мобилните телефони в училище. 

 Използването на телефони по време на учебен час не е разрешено и в България съгласно Закона за предучилищното и училищното образование, но обществото ни няма единна позиция по проблема. Част от хората изразяват мнението, че ползването на устройствата е въпрос на личен избор или че децата в училище трябва да имат възможност за връзка със семействата си. За други употребата на мобилни телефони е абсолютно недопустима. Децата трябва да общуват с връстниците си, а не да се взират в екрана, като се откъсват от реалността. Според споменатия закон всяко училище у нас има правото да въведе и допълнителни ограничения в своя правилник. През изминалата учебна година медиите представиха различни училищни практики: оставяне на телефоните настрани с изключен звук, събирането им от учител за всеки учебен час, заключването им в шкафче за времето, в което учениците са на територията на училището. Съпротива срещу правилата най-често има от страна на учениците, но понякога и от родители. Интересно е, че при спазване на правилото без телефон в училище именно родителите първи усещат ползите. 

През октомври 2024 г. бе излъчен телевизионен репортаж от училище, въвело забрана за използване на мобилните телефони. Всяко семейство избира дали детето да остави телефона си у дома, или устройството да бъде взето и съхранявано до края на учебния ден. Началото е било трудно. Самите деца споделят колко лесно са се разсейвали, изкушавайки се да надзърнат в телефоните си. Майка на петокласник признава, че е била твърдо против новите правила, но сега се обявява в подкрепа на мерките. Синът ѝ е спокоен, общува повече с приятелите си и играе навън с тях. „Преди често ми се обаждаше да ми каже, че е забравил тетрадка или учебник. Мама тича да ги носи. Сега му се налага да се справя сам, а аз не трябва постоянно да съм на линия.“ 

Ограничаването на употребата на мобилни телефони сред децата и младите хора е все попопулярно както у нас, така и по света. Това им дава възможност да четат повече книги, да помагат в домакинската работа и да се наспиват по-добре. Все повече потребители желаят да ползват мобилните телефони за по-кратко време или само при необходимост. Някои дори заменят умните устройства за такива без интернет и разсейващи приложения. 

 
 
 
 

5.

Кое твърдение е вярно според данните от анкетата?

 
 
 
 

6.

В кой ред думите от текста са антоними?  

Мобилните телефони в училище

 

 През последните две години мобилните телефони станаха враг номер едно в училищата в цяла Европа. По данни на ЮНЕСКО от 2023 г. всяка четвърта страна в Европа чрез законови решения е въвела ограничения за мобилните телефони в училище. 

 Използването на телефони по време на учебен час не е разрешено и в България съгласно Закона за предучилищното и училищното образование, но обществото ни няма единна позиция по проблема. Част от хората изразяват мнението, че ползването на устройствата е въпрос на личен избор или че децата в училище трябва да имат възможност за връзка със семействата си. За други употребата на мобилни телефони е абсолютно недопустима. Децата трябва да общуват с връстниците си, а не да се взират в екрана, като се откъсват от реалността. Според споменатия закон всяко училище у нас има правото да въведе и допълнителни ограничения в своя правилник. През изминалата учебна година медиите представиха различни училищни практики: оставяне на телефоните настрани с изключен звук, събирането им от учител за всеки учебен час, заключването им в шкафче за времето, в което учениците са на територията на училището. Съпротива срещу правилата най-често има от страна на учениците, но понякога и от родители. Интересно е, че при спазване на правилото без телефон в училище именно родителите първи усещат ползите. 

През октомври 2024 г. бе излъчен телевизионен репортаж от училище, въвело забрана за използване на мобилните телефони. Всяко семейство избира дали детето да остави телефона си у дома, или устройството да бъде взето и съхранявано до края на учебния ден. Началото е било трудно. Самите деца споделят колко лесно са се разсейвали, изкушавайки се да надзърнат в телефоните си. Майка на петокласник признава, че е била твърдо против новите правила, но сега се обявява в подкрепа на мерките. Синът ѝ е спокоен, общува повече с приятелите си и играе навън с тях. „Преди често ми се обаждаше да ми каже, че е забравил тетрадка или учебник. Мама тича да ги носи. Сега му се налага да се справя сам, а аз не трябва постоянно да съм на линия.“ 

Ограничаването на употребата на мобилни телефони сред децата и младите хора е все попопулярно както у нас, така и по света. Това им дава възможност да четат повече книги, да помагат в домакинската работа и да се наспиват по-добре. Все повече потребители желаят да ползват мобилните телефони за по-кратко време или само при необходимост. Някои дори заменят умните устройства за такива без интернет и разсейващи приложения. 

 
 
 
 

7.

Глаголната форма е забравил, употребена в текста, е за:

Мобилните телефони в училище

 

 През последните две години мобилните телефони станаха враг номер едно в училищата в цяла Европа. По данни на ЮНЕСКО от 2023 г. всяка четвърта страна в Европа чрез законови решения е въвела ограничения за мобилните телефони в училище. 

 Използването на телефони по време на учебен час не е разрешено и в България съгласно Закона за предучилищното и училищното образование, но обществото ни няма единна позиция по проблема. Част от хората изразяват мнението, че ползването на устройствата е въпрос на личен избор или че децата в училище трябва да имат възможност за връзка със семействата си. За други употребата на мобилни телефони е абсолютно недопустима. Децата трябва да общуват с връстниците си, а не да се взират в екрана, като се откъсват от реалността. Според споменатия закон всяко училище у нас има правото да въведе и допълнителни ограничения в своя правилник. През изминалата учебна година медиите представиха различни училищни практики: оставяне на телефоните настрани с изключен звук, събирането им от учител за всеки учебен час, заключването им в шкафче за времето, в което учениците са на територията на училището. Съпротива срещу правилата най-често има от страна на учениците, но понякога и от родители. Интересно е, че при спазване на правилото без телефон в училище именно родителите първи усещат ползите. 

През октомври 2024 г. бе излъчен телевизионен репортаж от училище, въвело забрана за използване на мобилните телефони. Всяко семейство избира дали детето да остави телефона си у дома, или устройството да бъде взето и съхранявано до края на учебния ден. Началото е било трудно. Самите деца споделят колко лесно са се разсейвали, изкушавайки се да надзърнат в телефоните си. Майка на петокласник признава, че е била твърдо против новите правила, но сега се обявява в подкрепа на мерките. Синът ѝ е спокоен, общува повече с приятелите си и играе навън с тях. „Преди често ми се обаждаше да ми каже, че е забравил тетрадка или учебник. Мама тича да ги носи. Сега му се налага да се справя сам, а аз не трябва постоянно да съм на линия.“ 

Ограничаването на употребата на мобилни телефони сред децата и младите хора е все попопулярно както у нас, така и по света. Това им дава възможност да четат повече книги, да помагат в домакинската работа и да се наспиват по-добре. Все повече потребители желаят да ползват мобилните телефони за по-кратко време или само при необходимост. Някои дори заменят умните устройства за такива без интернет и разсейващи приложения. 

 
 
 
 

8.

В кое изречение е използвана глаголна форма за условно наклонение?

 

 
 
 
 

9.

Прочетете изречението и изпълнете задачи 9. и 10. 

Майка на петокласник признава, че е била твърдо против новите правила, но сега се обявява в подкрепа на мерките. 

Каква част на речта е употребената в изречението дума сега?

 
 
 
 

10.

Какво е по състав изречението? 

Прочетете изречението и изпълнете задачи 9. и 10. 

Майка на петокласник признава, че е била твърдо против новите правила, но сега се обявява в подкрепа на мерките. 

 
 
 
 

11.

Прочетете изречението и изпълнете задачите от 11. до 13. включително.

Синът ѝ е спокоен, общува повече с приятелите си и играе навън с тях.

С кое словосъчетание може да се замени приятелите си, без да се промени смисълът на изречението?

 
 
 
 

12.

Каква част на изречението е местоимението ѝ?

Синът ѝ е спокоен, общува повече с приятелите си и играе навън с тях.

 

 

 
 
 
 

13.

В листа за отговори запишете САМО употребеното в изречението съставно сказуемо.

Синът ѝ е спокоен, общува повече с приятелите си и играе навън с тях.

14.

В листа за отговори запишете САМО еднородните части в изречението.

Преди често ми се обаждаше да ми каже, че е забравил тетрадка или учебник. 

15.

Преобразувайте подчертаното изречение в обособена част, като запазите смисъла, и запишете САМО обособената част в листа за отговори.

Децата трябва да общуват с връстниците си, а не да се взират в екрана, като се откъсват от реалността.

16.

Като имате предвид информацията от текста, в листа за отговори запишете ДВА документа, според които училището въвежда ограничения за използване на мобилни телефони.

 

Мобилните телефони в училище

 През последните две години мобилните телефони станаха враг номер едно в училищата в цяла Европа. По данни на ЮНЕСКО от 2023 г. всяка четвърта страна в Европа чрез законови решения е въвела ограничения за мобилните телефони в училище. 

 Използването на телефони по време на учебен час не е разрешено и в България съгласно Закона за предучилищното и училищното образование, но обществото ни няма единна позиция по проблема. Част от хората изразяват мнението, че ползването на устройствата е въпрос на личен избор или че децата в училище трябва да имат възможност за връзка със семействата си. За други употребата на мобилни телефони е абсолютно недопустима. Децата трябва да общуват с връстниците си, а не да се взират в екрана, като се откъсват от реалността. Според споменатия закон всяко училище у нас има правото да въведе и допълнителни ограничения в своя правилник. През изминалата учебна година медиите представиха различни училищни практики: оставяне на телефоните настрани с изключен звук, събирането им от учител за всеки учебен час, заключването им в шкафче за времето, в което учениците са на територията на училището. Съпротива срещу правилата най-често има от страна на учениците, но понякога и от родители. Интересно е, че при спазване на правилото без телефон в училище именно родителите първи усещат ползите. 

През октомври 2024 г. бе излъчен телевизионен репортаж от училище, въвело забрана за използване на мобилните телефони. Всяко семейство избира дали детето да остави телефона си у дома, или устройството да бъде взето и съхранявано до края на учебния ден. Началото е било трудно. Самите деца споделят колко лесно са се разсейвали, изкушавайки се да надзърнат в телефоните си. Майка на петокласник признава, че е била твърдо против новите правила, но сега се обявява в подкрепа на мерките. Синът ѝ е спокоен, общува повече с приятелите си и играе навън с тях. „Преди често ми се обаждаше да ми каже, че е забравил тетрадка или учебник. Мама тича да ги носи. Сега му се налага да се справя сам, а аз не трябва постоянно да съм на линия.“ 

Ограничаването на употребата на мобилни телефони сред децата и младите хора е все попопулярно както у нас, така и по света. Това им дава възможност да четат повече книги, да помагат в домакинската работа и да се наспиват по-добре. Все повече потребители желаят да ползват мобилните телефони за по-кратко време или само при необходимост. Някои дори заменят умните устройства за такива без интернет и разсейващи приложения. 

17.

В листа за отговори препишете текста, като поправите допуснатите 14 (четиринайсет) грешки – правописни, пунктуационни и при членуване.

Трудно може да си претставим животът във съвременния свят без мобилните телефони. Неможе да се отрече, че те са бесценен помошник за всеки. Телефоните, даващи вазможност за използване на изкуствен интелект съперничът по качество и на най модерните компютри. Такива телефони имат много функций, а особенно за възрасните хора това е придизвикателство.

18.

В коя творба са представени трагични последици от конфликт между поколенията в патриархалното общество? 

 
 
 
 

19.

За кои две произведения мъката от раздялата с родното е общ мотив?  

 
 
 
 

20.

Коя е основната идея на стихотворението - Стани, стани, юнак балкански?

 
 
 
 

21.

За кой герой се отнасят думите Остàви я за пуста печалба…?

 
 
 
 

22.

Какво изразяват думите на Еню от разказа „Серафим“: Как тъй даваш пари на човек, когото не познаваш?

 
 
 
 

23.

Кое твърдение за съответната изучавана творба е вярно?

 
 
 
 

24.

Изберете правилната комбинация от твърдение и заглавие на творба. Твърденията са изброени тук: 


А) Гората е обобщен образ на родното и внушава, че връзката с него е неразрушима и не зависи от изпитанията и житейските обстоятелства.
Б) Изкуството облагородява реалността, като премахва грозотата и кара нищетата да отстъпи преднбогатството, създадено от твореца.
В) Огненото слънце, адската жега и богатата реколта са детайли от природната картина, на чийто фон се разгръща човешка драма, белязана от жертвена смърт на девойка.
Г) Лирическият говорител възторжено припомня славното минало на българите и го
противопоставя на клеветата за придобита даром свобода. 

 
 
 
 

25.

Запишете в текст от 3 – 4 изречения какво е внушението на думите на Серафим от едноименния разказ: Какво съм направил! Никому нищо не съм направил …