Урок по музика за разучаване на песен
Публикувано: 2018-03-10 16:47:23
УРОК ЗА РАЗУЧАВАНЕ НА ПЕСЕН
Тема: Разучаване на песента „Чудо ряпа“ /Дядо и ряпа/
"Чудо ряпа" е по музика на Добри Христов и текст на Ран Босилек. Изучава се в часовете по музика в първи клас
Цели:
- целенасочено въздействие за развитие на музикалните способности на
учениците, чрез което да се стимулира интереса и желанието им да се занимават с музикални дейности;
- по занимателен и достъпен начин у първокласниците да се формират начални умения, знания и навици в света на музиката;
- чрез запознаване с музикалната творба да се поставят основите за формиране на музикалната култура;
- пресъздаване с движения характера и жанровата специфика на музиката.
- влагане лично отношение и проявяване на артистичност.
- Изграждане на умения в областта на основните видове музикални дейности - изпълнение, слушане и импровизация;
Задачи:
- възпроизвеждане на песен;
- определяне характера на музиката /весела/;
- отразяване чрез двигателни движения на метричната група;
- отразяване чрез движение на ръката височината на тоновете;
- осъзнаване и сравняване на темпото и динамиката на музикалното произведение;
- запознаване с български композитор – Добри Христов.
- Изграждане на умения в областта на основните видове музикални дейности - изпълнение, слушане и импровизация
Теоретична обосновка на урока:
Основните дидактически принципи, които са застъпени в урока са: за съзнателност и активност, колективност и индивидуален подход, достъпност. От позицията, че часовете по музика имат и развлекателна цел, приемаме, че принципът за достъпност в конкретния урок не влиза в противоречие с принципа за системност и последователност, защото учениците в първи клас получават елементарни, най-общи представи за човешките взаимоотношения, които се оглеждат в музиката, а окончателното завършване на тези представи и формирането на музикалните понятия ще стане в средния курс.
В хода на урока речевата изява на учителя е намалена за сметка на увеличената самостоятелна работа на учениците. Упражненията са подбрани с цел развитие на инициативността и самостоятелността на децата. Целта в случая е учителят д бъде най-компетентния консултант на учениците, без с това да накърнява тяхната самостоятелност и самоинициативност. Намесата на учителя се свежда до даване на допълнителни пояснения към задачите.
Задачите, които се поставят в урока, са познавателни и развлекателни, защото приемаме, че този вид задачи са първото стъпало в трудния процес за формиране на музикална култура. Целта в случая е развитие на музикалната активност. Разбирането на базисните знания за музиката, осмислянето и правилната употреба на основните понятия се осъществяват практически - в процеса на дейности като изпълнение на музика, възприемане на музика, импровизация на ритъм и други, без да се натоварват учениците с излишни теоретични дефиниции.
Изискванията, на които отговарят подбраните в урока задачи, са следните:
-развиват музикалните умения и творческото въображение на ученика;
-съчетават познавателните и развиващите дейности с емоционалното отношение към музиката;
-разкриват широки възможности за интеграция с фолклора /включването на фолклорна гатанка/;
-изграждане на музикалноизпълнителски компетентности у ученика;
-песента „Дядо и ряпа“ създава предпоставки учениците да изпитват радост от общуването с музиката, провокира тяхната артистичност, въображение и креативно поведение;
-възпроизвежда ритмичен съпровод на песен;
-свързва бързината и силата с характера и изразността на музиката;
-пресъздава настроението на изпълняваната песен.
Основната цел на урока е формиране на умения и навици за лична и колективна творческа любителска художествена изява; Потърсени са разнообразни и интересни видове упражнения. Така в музикалнообразователния процес се създават условия за начално формиране и развитие на музикалния слух като съществен фактор за пълноценно общуване с музиката.
Ход на урока:
- Емоционална нагласа:
Подходящо начало за урока е задача – лъжезагадка /„Граматика на фантазията“ от Джани Родари/. Това е загадка, която съдържа в себе си отговора и в същото време концентрира вниманието на децата.
Учителят: „Думата „репичка“ един човек в своята градина намислил да посее. Възниква въпросът: думата или репичката са изникнали в градината?“
Правилен отговор: Нищо не е поникнало. За да изникне репичка е нужно семе, а думите в градината не растат.
Но в една градина един дядо посял семе на репичка и тя изникнала. Поетът Ран Босилек измислил стихове за това, а композиторът Добри Христов прибавил мелодия към тези стихове и така се появила песента „Дядо и ряпа“.
- Поставяне на темата:Този час ни предстои среща с тази песен.
- Записване темата на дъската.
Песента се слуша от учениците. Към посочения линк /https://www.youtube.com/watch?v=iLxxqi8Iuq8/ тя е 3.07 минути. Изучава се по куплети. За всеки куплет могат да се отделят 3 минути за пеене и 2 минути за почивка. Между отделните куплети се определят деца, които произнасят репликите на героите в песента. / Бабо, хайде, бабо!; Иглике, Иглике! ; Шаро, къде си?; Мяу! / Изразителното произнасяне на репликите по роли концентрира вниманието на децата върху текста и се откроява желанието им да приемат по-задълбочено смисъла, концентриран в отделните реплики и в песента. Дидактическите игри, които са подходящи за почивките са пляскане в ритъм. Пляскането е организирано като състезание между учителя и децата. За целта предварително чиновете се подреждат в кръг. Играта състезание завършва с признанието на учителя: „И днес вие, деца, ме победихте!“
1/Дядо белобради
ряпа взе да вади.
с две ръце я хваща,
силно се напъва,
пъшка и опъва –
тя се не поклаща
- Бабо, хайде, бабо!
2/Дядо баба вика.
Тича баба Мика,
тича дядо хваща.
Двама се напъват,
ряпата опъват –
тя се не поклаща.
- Иглике, Иглике!
3/Баба внучка вика.
Малката Иглика
припва баба хваща.
Трима се напъват,
ряпата опъват –
тя се не поклаща.
- Шаро, къде си?
4/Внучка Шарка вика.
Шарко за Иглика
се юнашки хваща.
Всички се напъват,
ряпата опъват –
тя се не поклаща.
- Мяу!
5/Най-подир Писана
Вика и Гризана.
Дружно се напъват,
Пъшкат и опъват,
Ряпата измъкват,
Вкъщи я замъкват.
Учителят: Можем весело да продължим часа, като ви задам една гатанка. Кой от вас ще познае отговора? Лиже сол като вол, да е вол, не е вол, а има има миша опашка…Що е то? Отговор: ряпата Учителят: Познахте отговора на гатанката. А сега помислете има ли и приказка за този зеленчук. На дъската се изписват първите четири изречения от приказката „Дядо и ряпа“. Опитайте да изпеете тази приказка с мелодията от песента. Урокът завършва с дидактическата игра „Облечи мелодията с думи“. Учителят изслушва децата и ги оценява.
|
|||||||||||||||||||||||||
Дядо вади ряпа Приказка
|
- Даване на домашна работа:
На дъската се изписват следващите четири изречения и на децата се поставя задачата да опитат да ги облекат с мелодията от песента.
- Обобщение и преценка:
Разучаването на тази песен може да създаде весело настроение у първокласниците. В съчетание с дидактическите игри това настроение прераства в позитивно отношение към музиката. Като допълнителни игри, които учителят може да включи в урока, ако времето позволи това, са 1/папагал /имитация на животните, които са герои от песента – Шаро, Писана, Гризана; 2/беззвучен телевизор /с изрязан лист А4 и отвор в листа учителят демонстрира пеене без звук, децата трябва да познаят кой куплет от песента пее в момента учителят.
Линкове към песента:
https://www.youtube.com/watch?v=iLxxqi8Iuq8
https://www.youtube.com/watch?v=GeFU1p4vWjg