“Царкинята върху граховото зърно”
Публикувано: 2016-11-21 19:24:55
“Царкинята върху граховото зърно”
Ханс Андерсен
Тема: Истинската същност не може да се скрие
Цели:
-развиване уменията на учениците за извличане на поука за литературната творба и подобряване на лексикалната работа в анализа й.
-да се обогати творческото мислене на учениците чрез откриване на връзката между истинска история и литературна творба
Задачи:
- Развиване на творческото мислене чрез идейно-естетически анализ на художествения текст и емоционално-оценъчно отношение на героите и постъпките им;
- Усъвършенстване на изразителното четене
- Обогатяване речника на учениците чрез лексикална работа /думи и изрази с преносно значение/.
Ход на урока:
- Емоционална нагласа:
Учителят разказва:
В началото на по-миналия век, значи преди около двеста години в градчето Одензее, чието име ще рече на датски нещо като "селището край езерото", в бедна къщурка се родило момченце. Родителите Мария и Ханс били толкова бедни, че леглото, на което спели и върху което обичал да си играе невръстният им син, било сковано от парчетиите на един подиум.
Момченцето на бедния кърпач-обущар Ханс и неговата жена-перачка на чуждо бельо Мария се казвало Ханс Андерсен.
-Досещате ли се за кого разказвам?
-Да! Правилно се досещате... Наистина говорим за Ханс Кристиан Андерсен, най-прекрасния разказвач на приказки.
-Обичате ли негови приказки? /"Палечка", "Малката русалка", "Снежната царица", "Дивите лебеди", "Малката кибритопродавачка", "Новите дрехи на царя" или "Глупавият Ханс"/.
-Коя е любимата ви негова приказка?
-Защо?
Поставяне на темата:
Този час ни предстои среща с една царкиня, която е герой от приказката на Андерсен “Царкинята върху граховото зърно”. Ще разберем как царският син дълго търси истинска царкиня и най-накрая я открива.
Като предварителна работа за урока на учениците се раздават читателски листи /Приложение/, които децата да попълват в процеса на работа.
- Изразителен прочит:
-Да повярваме ли на писателя, че това е истинска история?
-Открийте невероятните неща в нея.
-От кой вид е тази приказка?
- Тих прочит от учениците;
-Докато четете наум, помислете колко момента в текста можем да открием. Озаглавете ги.
- Записване темата и автора на дъската.
6. Работа с текст /с подборно четене/:
- Как си представяте една истинска царкиня?”
- Възможните отговори са “красива, нежна, прекрасна”, акцентът на разсъжденията ще включи детската представа за нежна и красива млада царкиня. В отговорите трябва да се проявят индивидуалните особености на учениците.
- Какво означава думата НЕЖНА? С какви други думи може да се обясни тя?
- Възможни отговори: приятен, фин, крехък, ласкав, мил, любезен, грижовен, красив, добър, миловиден.
- За каква царкиня иска да се ожени царският син?
Отговор: истинска
- Какво означава израза “Той пропътува целия свят.”?
- С кой от следните изрази можем да го заменим: “Той пътува много и ходи на различни места”; “Той обиколи открай докрай земята “.
Отговор: “Той пътува много и ходи на различни места”
Учителят може да поясни, че използвайки израза “Той пропътува целия свят”, Андерсен преувеличава, за да подчертае колко много е пътувал принцът.
- С какво облекло се появява царкинята в двореца?
Възможни отговори:
- От косите й се стича вода, дрехите й са мокри и прогизнали.
- Отговаря ли облеклото на царкинята на вашите представи за царско облекло? Защо?
Отговор:
- Не, защото си представяме царкинята облечена с красиви дрехи, по които има украси. Облеклото й да е допълнено с накити от злато и други скъпоценни материали.
- Защо царицата слага грахово зърно под двадесет дюшека?
Отговор:
- За да разбере дали тя е истинска царкиня.
- Знаете ли какво значи музей? /Сграда, в която се събират, пазят и показват различни предмети с историческа ценност./
- Съставете изречение, в което да включите тази дума.
- Как завършва приказката?
- Как завършват всички приказки?
- Защо авторът твърди, че това е истинска история, а не е приказка?
- Могат ли приказките да се превърнат в истински истории?
- Може ли да се скрие истинската същност на нещата?
- Даване на домашна работа:
- гладко и изразително четене на текста
- на децата, които обичат да рисуват, може да се възложи задача да направят илюстрации към откъс от текста и да ги озаглавят по избран от тях начин. Преди да бъде възложена тази задача на малките ученици могат да бъдат показани илюстрации от Любен Зидаров, който е илюстрирал почти цялата световна класика за деца, издадена на български, сред която освен Андерсен са автори като Жул Верн, Карл Май, Братя Грим. На подходящо място в класната стая може да бъде направена изложба от детски рисунки. Могат да се изработят от учениците пластични фигури на героите или макети на обстановката.
- на децата може да бъде възложена и задачата да подготвят въпроси за интервю с царкинята върху граховото зърно
- Обобщение:
Днес научихме, че истинската същност на човека не може да се скрие и истинските принцеси си остават такива, дори и ако дрехите им са мокри, а от косите им се стича вода. За да узнаете и други интересни истински истории, превърнати в приказки от Ханс Андерсен, можете да прочетете "Палечка", "Малката русалка", "Снежната царица", "Дивите лебеди", "Малката кибритопродавачка", "Новите дрехи на царя" или "Глупавият Ханс”.
ПРИЛОЖЕНИЕ
Читателски лист на ………………………………………………….
/трите имена на ученика/
Ученик в …………… клас на учлище …………………………….
Град/село ……………………………………………………………….
“Царкинята върху граховото зърно”, Андерсен
|
Случка Основни моменти |
Главни герои |
Второстепенни герои |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|