Прочетете текста и отговорете на въпроси от 1-7 включително. Имате 12 минути да прочетете текста и да отговорите на въпросите!
На Земята са необходими 23 часа, 56 минути и 4,09 секунди (или един звезден ден), за да извърши едно пълно завъртане около собствената си ос, която минава през Северния и Южния полюс.
Земята извършва една пълна обиколка на своята орбита всеки 365, 2564 дни. По своята орбита около Слънцето Земята се придвижва със средна скорост от 30 км/с. С тази скорост тя изминава разстояние, равно на един свой радиус, за приблизително 7 минути. Ако следим движението на Земята по нейната орбита "отгоре", то движението на Земята и всички останали планети, както и въртенето на всички планети включително Слънцето, но без Венера, е по посока обратна на часовниковата стрелка.
Плоскостите, определени от орбитата на Земята около Слънцето и нейното въртене около оста си, не са успоредни, а се пресичат под ъгъл от 23,5 градуси. Този факт е главната причина за наличието на сезони, тъй като Северното и Южното полукълбо получават различно количество слънчева енергия в зависимост от местоположението на Земята спрямо нейната орбита. Второстепенна причина за наличието на сезони е ексцентричността на орбитата на Земята.
Когато в Северното полукълбо е лято (и зима в Южното), разстоянието от Земята до Слънцето е по-голямо от същото разстояние през зимата в Северното полукълбо (лято в Южното полукълбо) и съответно Земята получава по-голямо количество енергия. Този факт води до известно смекчаване на климата в Северното полукълбо.