Запил се Марко юнак – българска народна песен (текст)
Запил се Марко юнак
Сряд хубаво Дренополе
и ми изяде девят крави,
девят крави се ялови,
изгурил ми девят свещи,
девят свещи се лояни.
Събират са дренополци,
събират са, допитват са:
– Що да сторим, да направим,
да си дигнем юнак Марко?
– Да направим лак и стрела!
Направили лак и стрела
и ги фъргат насреща му,
той ги ломи на две, на три,
на две, на три половини
и ги фърля насреща им.
Споглеждат са дренополци,
споглеждат са, допитват са:
– Що да сторим, да направим?
Да го дарим добра дара,
добра дара, малка мома,
малка мома дренополка.
Дарили го малка мома,
че са дигна Марко юнак,
че си остави Дренополе.
(Песента е публикувана в сборник „Юнашки песни“, том I, Българско народно творчество в дванадесет тома, отбрал и редактирал Иван Бурин, С., 1961)
