Запил се Марко юнак – българска народна песен (текст)

Запил се Марко юнак

Сряд хубаво Дренополе

и ми изяде девят крави,

девят крави се ялови,

изгурил ми девят свещи,

девят свещи се лояни.

Събират са дренополци,

събират са, допитват са:

– Що да сторим, да направим,

да си дигнем юнак Марко?

– Да направим лак и стрела!

Направили лак и стрела

и ги фъргат насреща му,

той ги ломи на две, на три,

на две, на три половини

и ги фърля насреща им.

Споглеждат са дренополци,

споглеждат са, допитват са:

– Що да сторим, да направим?

Да го дарим добра дара,

добра дара, малка мома,

малка мома дренополка.

Дарили го малка мома,

че са дигна Марко юнак,

че си остави Дренополе.

(Песента е публикувана в сборник „Юнашки песни“, том I, Българско народно творчество в дванадесет тома, отбрал и редактирал Иван Бурин, С., 1961)

Подобни статии