Три стихотворения от Недялко Йорданов – Песничка за изкуството, Песничка за приятеля, Песничка за надеждата
Песничка за изкуството
Песничка за изкуството – Недялко Йорданов
Ако ти си много тъжен, много зъл и много сам –
няма почести и слава – малка книжка ще ти дам,
песничка ще ти изпея със един мотив любим,
ще ти нарисувам слънце, ще ти прожектирам филм.
Ако искаш – дискотека и класически балет,
може на една пиеса в театъра на първи ред –
и ще се почувстваш весел, и добър, и справедлив,
и ще разбереш, че има смисъл да останеш жив.
И ще разбереш, че няма смисъл да пестиш пари,
да препъваш своя ближен и приятеля дори,
да ядеш за чужда сметка и да се стремиш към власт,
и да слагаш зад решетка тихия човешки глас.
Затова, ако си тъжен, лош, обиден, зъл и сам –
няма почести и слава, а изкуство ще ти дам.
Само в неговото царство ти ще се почувстваш цар.
То е сигурно лекарство, то е сигурен другар.
Затова, ако си тъжен, лош, обиден, зъл и сам –
няма почести и слава, а изкуство ще ти дам.
Песничка за приятеля
Песничка за приятеля – Недялко Йорданов (Текст)
И дори да си богат,
и прочут, и знатен –
страшно е на този свят
да си без приятел.
С четири очи света
по-добре се гледа
и е двойна радостта
в битка и победа.
В дни на болка или скръб
нищо страшно няма,
щом с приятеля на гръб
носите ги двама.
Ако е в немилост той –
сам и изоставен –
няма ли да влезеш в бой,
даже и неравен?
Няма ли да отречеш
титли и успехи?
Няма ли да му дадеш
своите доспехи?
Че макар да си богат,
и прочут, и знатен –
страшно е на този свят
да си без приятел.
Песничка за надеждата
Песничка за надеждата – Недялко Йорданов
Когато изглежда,
че няма надежда,
че всичко е свършено вече –
недей се смущава,
недей се прощава,
недей се предава, човече.
Кажи – не ми пука
от таз несполука –
аз мога, аз вярвам, аз зная,
че въпреки факта,
това е антракта,
това е антракта – не края.
От огън опърлен,
от всички захвърлен,
затворен в най-тъмната стая –
недей се спотайва,
недей се отчайва –
кажи си: това не е края!
Кажи: не ми пука
от таз несполука –
аз мога, аз вярвам, аз зная,
че въпреки факта
това е антракта,
това е антракта – не края!
